Využijte nyní kredit až 8500 Kč na reklamy Google – zjistit více

Jaký redakční systém zvolit pro tvorbu webu?

Rozhodování jakého poskytovatele nebo službu vybrat, v případě že jste se rozhodli pro tvorbu webu, může být složité. Pokud pomineme eshopy a zaměříme se na jednodušší weby informující o službách, informační weby či "vizitky", máme na výběr z několika možností.

Page builder

První jsou různé služby jako Wix, Squarespace a další podobné alternativy. V podstatě se jedná o jednoduché website builder, ve kterých si web stránku dokáže vyskládat i úplný začátečník a navíc za poměrně krátký čas. Ve většině případů také nejsou zapotřebí žádné znalosti ohledně seřizování a údržby či zprávy hostingu. Proces tvorby webu probíhá systémem drag & drop pomocí předpřipravených bloků s textem, obrázky a mnoha dalšími elementy.

Nevýhodou je, že prakticky každý webový projekt, který se časem vyvíjí, jednou dospěje do bodu, ve kterém mu předpřipravené služby a šablony poskytovatele nebudou stačit. To může například znamenat, že budete chtít provést změnu v designu, avšak šablona toto nebude umožňovat. Jste tedy limitován možnostmi daného poskytovatele.

Toto řešení je tedy možné doporučit zejména pro menší a statické web stránky, jednoduché vizitky či jednostránkové weby bez velkých nároků na design nebo pokročilé funkce. 

Web na míru na redakčním systému

Další možností je web na míru od agentury, který je postaven na jejich vlastním redakčním systému.

Výhodou tohoto řešení je často prakticky neomezená možnost přizpůsobení designu i funkcí stránky přesně na míru Vašim požadavkům a potřebám. Profesionální webové studia nebo agentury často poskytují nejen samotnou tvorbu webu, ale i další služby, které jsou velmi podstatné pro tvorbu úspěšného webu – jedná se o různé zákaznické průzkumy, persony, srovnání s konkurencí, a další, které vedou k co nejlepšímu pochopení Vašeho businessu a zákazníka. Cílem je vytvoření takového webu, který co nejefektivněji osloví Vaši cílovou skupinu a stane se tak účinným prodejním nástrojem.

Nevýhodou tohoto řešení je vyšší cena, která často začíná na 50 tisících za jednoduché weby (samozřejmě hodně záleží na konkrétní agentuře, rozdíly v cenách jsou dramatické). Další nevýhodou může být samotný redakční systém. V případě, že agentura systematicky nepracuje na zdokonalování a vylepšování funkcí svého redakčního systému, dříve či později nastane situace, že web nebude splňovat požadavky například na různé SEO aspekty. Zastaralost administračního systému tak může projektu časem uškodit a ovlivnit například zobrazování v organickém vyhledávání Google či Seznam.

Na toto řešení doporučujeme důkladně zvolit poskytovatele s prokazatelnými referencemi. S ohledem na vyšší cenu, je toto řešení vhodné zejména pro větší weby s vyšší návštěvností a náročnými požadavky na vzhled, funkce či výkon.

WordPress

Třetí možností je velmi populární redakční systém WordPress, který je, jak je vidět na grafu níže, nejrozšířenější CMS platformou na světě. 

Jaký redakční systém zvolit pro tvorbu webu? - Online marketing a tvorba webov - AJAS.cz
Jaký redakční systém zvolit pro tvorbu webu? - Online marketing a tvorba webov - AJAS.cz

Velkou výhodou WordPressu je jeho jednoduchá škálovatelnost pomocí pluginů. Je tedy poměrně jednoduché web rozšířit o další funkce, jako například kontaktní formuláře, online chat nebo i různé komplexnější funkce jako CRM systém, rezervační systém a mnoho dalšího. V současnosti je dostupných více než 50 tisíc pluginů s různými funkcemi. Je však třeba podotknout, že plugin může vydat kdokoliv a proto je nutné dávat pozor, jaký si na web nainstalujeme. Důrazně doporučujeme instalovat pluginy jen z ověřených zdrojů a udržovat jejich aktuálnost.

Co se týče vzhledu samotného webu, je možné použít jednu z mnoha dostupných (placených i free) šablon a tu následně upravit podle představ – buď pomocí úprav CSS nebo funkcí dostupných přímo v dané šabloně.

Druhou možností, kterou zároveň doporučujeme, je použití jednoho z tzv. Page builderů. Nám se nejvíce osvědčil builder Elementor, konkrétně verze PRO, která nabízí mnoho rozšíření funkcí a možností úprav vzhledu v rámci jednotlivých elementů webu. V kombinaci s Elementorom je vhodné použít jednu z podporovaných a zároveň co nejjednodušších šablon (například Hello), jejíž vzhled si umíme kompletně upravit podle představ. V případě, že nechcete nebo nemůžete používat Elementor PRO, je možná kombinace s dalšími šablonami – například Ocean WP, Astra, Hestia a další.

Mezi nevýhody WordPressu může patřit zranitelnost webu, hlavně v kombinaci s neaktuálními pluginy či samotným jádrem WordPressu. Tyto zastaralé soubory či pluginy mohou obsahovat bezpečnostní riziko nebo rovnou “díru”, jejichž prostřednictvím může na web proniknout škodlivý kód nebo může být odcizen přístup k webu.

Zabezpečení webu postaveného na WordPressu by tedy rozhodně mělo patřit mezi Vaše priority a hlavní požadavky. Mezi další potenciální nevýhody WordPressu může patřit jeho rychlost – pokud na web nainstalujeme velké množství pluginů či zbytečně velkou a rozsáhlou šablonu, může dojít k výraznému zpomalení webu.

V případě, že si na tvorbu webu na WordPressu netroufáte sami, můžete využít naše služby v oblasti tvorby webových stránek.

Obsah článku

Další články
jak na predni pozice ve vyhledavacich
SEO

Jak na přední pozice ve vyhledávačích?

Pro každou firmu je prioritou dostat svůj web na top pozice v Google organickém vyhledávání. Hodnotící algoritmus Googlu se skládá asi z 200 kritérií, což ale neznamená, že běžný smrtelník musí splňovat všechny. Zde najdete několik klíčových faktorů, které ovlivňují pozici webu v SERP.

Číst více »
Naše služby

Rychlý kontakt

Spojte se s námi! Rádi zodpovíme Vaše dotazy a poskytneme další informace.

Chcete info ihned? Zavolejte mi